O COURSINGU
V dnešní době již známá a velice oblíbená aktivita, kterou zvládne se svým čtyřnohým parťákem opravdu každý!
Co je to coursing?
Jedna z mnoha kynologických aktivit, která je založena na touze psa lovit svou kořist. Coursing je vhodný pro všechna plemena psů a je absolutně nenáročný pro jejich majitele.
Kořist je tažená navijákem po trase, která může být pokaždé jiná, a tak kořist mění své směry a psa ještě více motivuje kořist ulovit. Trasa simuluje běh zajíce na poli. Pejsek sleduje návnadu po trase dlouhé zhruba 300 až 1000 m (délka trasy záleží na více okolnostech, což je třeba věk psa, plemeno a jeho schopnosti). Kořist neboli návnada bývá v podobě zvířecí kůže nebo střapečku z umělých materiálů. Na konci běhu pejsek kořist uloví a dostane pochvalu od páníčka.
Jak začít? Je nutné pejska připravit?
Ideální věk
Ideální věk Vašeho mazlíka pro plnohodnotný trénink je kolem dovršení jednoho roku věku (záleží na plemeni, velká a obří plemena dospívají později). Pokud máte odrostlejší štěňátko, nezoufejte. Připravíme pro Vás i tréninky pro štěňátka, kde budeme trénovat hlavně kořistnický pud na krátkých trasách, abychom štěněti neublížili.
Příprava na doma
Pejska nemusíte před první návštěvou nijak zvláště připravovat, protože pro psa je lovecký pud více než přirozený. I přesto to některým pejskům může chvíli trvat, to ale není pro nás žádná překážka. Pokud by pejsek nejevil o kořist zájem, rádi Vám s přípravou pomůžeme a pejska zkusíme namotivovat. Dále Vám poradíme pár tipů a triků na doma. Ideální je, pokud si vezmete doma třeba starý hadr nebo si vyrobíte svůj střapeček a s pejskem se o něj budete přetahovat, trhat s ním na zemi a on se ho bude pokoušet chytit.
Příprava před tréninkem
Vzhledem k tomu, že je pro nás bezpečnost pejsků opravdu důležitá, je VŽDY nutné, aby se pejsek alespoň trochu zahřál. Myslete při tom na sebe, pokud také sportujete, určitě se jako první také protáhnete. Možností máte několik a můžete si vybrat dle toho, co Vám je nejpříjemnější. Ideální je procházka, kdy pejsek popoběhne a zahřeje si tím svaly. Pokud se věnujete nějakým trikům či cvikům, můžete si je s pejskem přes tréninkem zacvičit, neboť se hezky protáhne.
Dalším důležitým bodem je, že by pes neměl být čerstvě nakrmený. Pokud plánujete dorazit na trénink dopoledne, svého pejska doma nekrmte. Nakrmíte ho až po příjezdu domů.
Podmínky pro účast na tréninku
Vzhledem k tomu, že se u nás potkáte s dalšími chlupáči, je nutné, aby i Váš chlupáč měl platná očkování. Ta při prvním tréninku budeme chtít zkontrolovat v pase nebo očkovacím průkaze. Dále pejsek musí být samozřejmě zdráv a v dobré kondici! Je to pro něj sport jako každý jiný.
Co si vzít s sebou?
Coursing se běhá bez obojku, vodítka, oblečků a postrojů, protože pro bezpečnost této aktivity je to ideální. Pro všechny běhy doporučujeme pořídit náhubek / košík pro bezpečnosti. Pejsek na sobě při běhu může mít pouze schválený coursingový dres a náhubek. V případě párových běhů mají na sobě pejsci VŽDY schválený náhubek a popřípadě již zmiňovaný dres.
Dále si s sebou nezapomeňte vzít misku s vodou. Budeme ji sice mít pro Vás vždy připravenou, ale může se stát, že nám v letních dnech dojde.
Můžete si s sebou na trénink vzít i nějakou hračku, kterou má pejsek rád a zkrátit si tak chvíle mezi běhy. Upozorňujeme ale, že pejsek po běhu se musí řádně vykrokovat a vydýchat, posléze se po menších dávkách může napít a pak si musí i odpočinout.
A jako poslední - pytlíky na hovínka :-)
Upozorňujeme, že na coursingové louce je zakázán volný pohyb psů.